Bendra informacija apie kavą

Kava auginama tropikuose, teritorijoje, kuri vadinama „kavos juosta“ (angl. coffee belt). Skiriamos dvi pagrindinės kavos rūšys - kvapni arabika ir šiek tiek stipresnė robusta. Be jų, taip pat yra atrasta apie 60 skirtingų porūšių, iš kurių kiekvienas pasižymi savitu skoniu. Šiame puslapyje rasite daugiau informacijos apie skirtingas pupelių rūšis bei kavos gamybą ir istoriją.

Kavos istorija

Įmonė „Paulig“ įkurta 1876 m., tačiau kavos istorija prasidėjo daug anksčiau. Remiantis archeologiniais kasinėjimais padaryta išvada, kad laukiniai kavamedžiai dabartinės Etiopijos teritorijoje auginti nuo pat žmonijos pradžios.

Visa, ką reikia žinoti apie kavamedį

Kavamedis priklauso Raudinių (Rubiaceae) šeimai. Kavamedžiai gali išaugti iki 10 metrų aukščio, tačiau kavos ūkiuose dėl patogumo rinkti derlių yra genimi ir tampa 1,5-2 metrų aukščio krūmais. Subrendęs kavamedis subrandina nuo 2 iki 15 kilogramų uogų (kavamedžio vaisių).

Kur auga kava?

Tinkamiausios vietovės kavamedžiams auginti plyti tarp Vėžio ir Ožiaragio atogrąžų – ši teritorija vadinama „kavos juosta“ (angl. coffee belt). Kavamedžiams reikia derlingos dirvos, todėl jie ypač gerai auga vulkaninės kilmės vietovėse.

Arabika ar robusta?

Maždaug 60 proc. pasaulyje užauginamos kavos yra arabika, o likę 40 proc. – robusta. Arabika pupelės yra švelnesnio skonio, dažnai su malonia vaisių rūgštele ir aromatu. Skirtingose šalyse augusi arabika pasižymi skirtingomis skonio savybėmis, o pupeles maišant gaunami išskirtinių skonių mišiniai. Jei norima intensyvesnio skonio gėrimo, arabika derinama su robusta. Jos reikia tik žiupsnelio, kad atsirastų tvirtesnis kavos „kūnas“ ir tirštesnė puta. Jei robustos mišinyje per daug, kavos skonis tampa pernelyg kartus, jaučiamas nemalonus „medienos“ poskonis.

"Jei nuo kavos ūkio iki kavos puodelio elgiamasi atsakingai, kavos pupelės tampa laimingos ir gardžios."

"Jei nuo kavos ūkio iki kavos puodelio elgiamasi atsakingai, kavos pupelės tampa laimingos ir gardžios."

Kavos kaina

Kavos rinkos kainą nulemia prekių birža. Vis dėlto kavos partijos kaina priklauso ne tik nuo rinkos kainos, bet ir nuo kavos pupelių kokybės. Geresnės kokybės kava parduodama brangiau.

Kitas laimingų pupelių kelionės etapas

3. Kavos augintojai ir auginimas

Read more
Back to top