Kavos augintojai ir auginimas

Kavos ūkių yra beveik visame pasaulyje. Dauguma kavos augintojų yra smulkūs verslininkai, auginantys vos kelis šimtus kavamedžių. Iš kavos ūkių laimingos kavos pupelės keliauja į kitą pasaulio kraštą, kol pasiekia dar vieną šeimos įmonę - „Paulig“, kurioje pupelės skrudinamos. Šiame puslapyje susipažinsite su laimingų pupelių augintojais.  

Skirtingi ūkiai

Laukiniai kavamedžiai auga kalnuotuose miškuose, kur jiems pavėsį suteikia įvairūs augalai ir vaismedžiai. Nors yra išvesta tiesioginiams saulės spinduliams atsparių kavamedžių rūšių, paprastai kavos ūkiuose specialiai sodinami pavėsį teikiantys medžiai, kurie užtikrina, kad kavamedžiai bent dalį dienos bus pridengti nuo tiesioginių saulės spindulių. Pavėsiui suteikti dažnai sodinamos azotą sulaikančios ir komerciškai perspektyvios medžių rūšys – taip pasirūpinama aplinka ir papildomomis pajamomis kavos augintojams.

Kavos auginimas kaip pragyvenimo šaltinis

„Paulig“ kasmet nuperka maždaug vieną procentą visos pasaulyje užauginamos kavos – apie 60 milijonų kilogramų. Tai reiškia, kad „Paulig“ tenka didelė atsakomybė, tačiau taip pat ir galimybė daryti įtaką kavos auginimo sąlygoms. Kavos kilmės šalyse vystome partnerystės projektus, kurie padeda kavos augintojams išmokti savo ūkį valdyti taip, kad jis teiktų pakankamą pragyvenimo lygį visai šeimai. Pasirūpindami ūkininkų gerove užtikriname, kad dabar ir ateityje netrūktų norinčių auginti kavą.

Kavos auginimo sąlygos

Ideali oro temperatūra arabikos pupelėms yra 15-25 °C, o robustos pupelėms – 22-26 °C. Kad kavamedžiai gerai augtų, taip pat reikia daug lietaus. Arabikos pupelės geriausiai auga 1000-2000 metrų aukštyje, o robustos – šiek tiek žemesnėse vietovėse. Arabikos kavamedžiai yra labai jautrūs oro sąlygoms – temperatūrai, lietaus kiekiui – todėl klimato kaita kelia ženklią grėsmę šių augalų išlikimui.

"Kiekvieno žemyno dirva yra unikali, o nuo jos labai priklauso ten auginamos kavos skonis."

"Kiekvieno žemyno dirva yra unikali, o nuo jos labai priklauso ten auginamos kavos skonis."

Kova su kenkėjais

Dėl klimato kaitos pasikeitusios oro sąlygos, deja, dažnai sudaro idealią terpę kenkėjams daugintis. Įvairūs kenkėjai daro žalą tiek kavamedžiams, tiek pačioms kavos uogoms. Dėl jų kenčia kavos derliaus dydis ir kokybė. Vienas iš „Paulig“ kartu su partneriais vykdomų partnerystės programų tikslų – suteikti ūkininkams reikalingas žinias ir įrankius, kad kenkėjų lygis būtų sukontroliuotas aplinkai saugiu būdu.

Kitas laimingų pupelių kelionės etapas

4. Derliaus nuėmimas

Read more
Back to top