Auginimas ir rūšys

Kavos rūšys

Pasaulyje yra daugiau nei 60 kavos rūšių, tačiau komercinę vertę turi tik dvi:

    Arabika (Coffea Arabica)
    Robusta (Coffea Canephora)

Arabika kilusi iš Etiopijos, tačiau šiandien šios rūšies kava auginama visame pasaulyje. Robusta buvo aptikta Konge ir iš ten paplito po visą tropinę Afriką, Indoneziją, Vietnamą ir kitas pasaulio šalis.

Maždaug 65% pasaulyje išauginamos kavos yra arabika, o 35% – robusta. Arabikos skonis yra švelnesnis ir turi daugiau atspalvių negu robustos skonis. Robusta labiausiai tinka stipriai paskrudintos kavos mišiniams, skirtiems gaminti espreso ar prancūziško stiliaus kavą. Robusta espreso kavai suteikia konsistencijos ir karamelinę putą.

Kavos auginimo regionai

Kava auginama tropikuose, regione tarp šiaurės (Vėžio) ir pietų (Ožiaragio) atogrąžų. Kava auginama penkiuose stambiuose regionuose:

    Pietų Amerikoje
    Centrinėje Amerikoje
    Afrikoje
    Azijoje
    Okeanijoje

Kavamedžiui per metus reikia daug lietaus – maždaug 1,5-2 tūkst. mm per metus. Temperatūra skirtingų rūšių kavoms turi skirtis: arabikai reikalinga 15-24 ˚C temperatūra, o robustai – 24-30 ˚C. Ši kava itin jautriai reaguoja į šalnas.

Kava auginama aukštose vietovėse. Arabikai optimalus aukštis – 1000-2000 m virš jūros lygio, o robustai – maždaug 100-700 m virš jūros lygio. Kuo aukštesnė vieta, tuo aromatingesnės tampa kavos pupelės. Kavos skoniui didelės įtakos turi ir dirva bei aplinka, kurioje ji augo.

Kavą augina maždaug 60 šalių. Daugiausia jos išauginama Brazilijoje, Kolumbijoje, Vietname, Indonezijoje ir Indijoje. Šios šalys kavą augina daugiausia eksportui. Pavyzdžiui, Brazilija kasmet eksportuoja maždaug 23 mln. kavos maišų, kurių kiekvienas sveria 60 kg.

Kavamedis

Kavamedis priklauso raudinių šeimai, kuriai taip pat priklauso gardenijos ir chininas. Kavamedis gali išaugti labai didelis, todėl ir vadinamas kavos medžiu. Laukinis kavamedis gali išaugti iki 10 metrų aukščio. Kavos plantacijose kavamedžiai yra genimi, kad nuo jų būtų patogu skinti kavos pupeles.

Kavamedis žydi baltais žiedais, kurie kvepia kaip jazminas ar apelsinmedis. Kavamedžiai žydi skirtingu metu: arabikos kavamedžiai žydi po lietaus, o robustos kavamedžiai žydi nereguliariai.

Kavamedžio vaisius yra vyšnios dydžio. Prisirpęs vaisius yra tamsiai raudonos ar geltonos spalvos. Kavamedžio uogas galima rinkti praėjus devyniems mėnesiams po žydėjimo. Ne visos uogos prisirpsta tuo pačiu metu, todėl vienas kavamedis nurenkamas keletą kartų. Vienoje kavamedžio uogoje yra dvi pupelės.

Kavos rinkimas

Priklausomai nuo šalies ir regiono, kava gali būti renkama rankomis arba mechanizuotai. Rinkti kavą rankomis įprasta Kolumbijoje, Centrinėje Amerikoje ir Afrikoje, kur kavos plantacijos paprastai auga ant stačių kalnų šlaitų, o kavamedžio uogos prinoksta ne vienu metu.

Mechanizuotas kavos rinkimas labiau paplitęs tokiose vietose kaip Brazilija, kur plantacijos yra lygumose, o visos uogos sunoksta tuo pačiu metu. Tačiau net Brazilijoje didžioji dalis kavos derliaus nurenkama rankomis.

Back to top