Kava, prancūziškas kavinukas ir sūris – trijulė skaniai popietei

8.5.2020

Prancūziškas kavinukas (angl. French press) – Lietuvoje vienas populiariausių, greitas ir lengvas būdas paruošti stiprią, pilno kūno kavą. Tokią kavą dažnai geriame juodą arba gardiname pienu. Nors kavinuką vadiname prancūziškuoju, iš tiesų jis buvo išrastas ir patentuotas dar 1929 metais Attilo Calimani. Italui tenka padėka už estetiką, o prancūzams – už šio patogaus prietaiso išpopuliarinimą. Man prancūziškas kavinukas asocijuojasi su popietine kava pas drauges vasarą ar rudenį, kai visada jauku, skanu, kupina geros energijos. Kitiems tai, matyt, ilgų savaitgalio rytų ritualas, kai neskubant mėgaujiesi kava su pienu. 

Prancūziškas kavinukas – ką svarbu žinoti ruošiant juo kavą?

Ruošiant kavą prancūzišku kavinuku, labai svarbus malimo rupumas. Subalansuotam skoniui kavos pupeles malti reikia stambiau – cukraus grūdelių ar duonos trupinių dydžio granulėmis. Jei kava bus malta per smulkiai, ilgai sąveikaujant su vandeniu, ji gali apkarsti ir kavoje jausite klampumą, aliejiškumą.

Be teisingo pupelių rupumo, ruošiant kavą svarbi vandens temperatūra. Ji turi būti nei per aukšta, nei per žema, apie 96-92 C. Prieš spaudžiant stūmoklį, dar būtinai palaukiame keturias minutes ir išpilstome kavą: prancūziškas kavinukas, priklausomai nuo dydžio, gali būti skirtas vienam, dviems ar keturiems puodeliams. Jei paliksite kavą kavinuke ilgiau, ji turės žymiai daugiau kofeino ir bus kartesnė, todėl stenkitės iškart išpilstyti arba perpilti į kitą puodelį, dekanterį. 

Mano mėgstamas receptas vienam puodeliui:  3 šaukšteliai maltos kavos (15 g), 250 ml 95 C vandens ir 4 minutės laukimo. Kaip paruošti kavą su prancūzišku kavinuku, galite pamatyti čia

Tiesa, yra ir daugiau kavos ruošimo prancūziškame kavinuke receptų. Kiti mėgsta užpilti maltą kavą vandeniu ir leisti jai kelias sekundes „pražysti“. Tada pamaišo, supila likusį vandenį, uždengia dangteliu, palaukia kelias minutes ir nustumia stūmoklį. Jei stūmoklis nepasiduoda ir sunkiai stumiasi žemyn, reiškia kava sumalta per smulkiai. Jei stūmoklis labai lengvai slysta žemyn – per stambiai. Spaudžiant stūmoklį, turite jausti lengvą pasipriešinimą – tada būsite tikri, kad viską padarėte teisingai ir netrukus mėgausitės sodria, subalansuota kava. 

Kaip derinama kava ir sūris?

Per šiųmetinį Vilniaus kavos festivalį, derinome kavą ir sūrį. Lietuviams tai – jau ne naujiena, tačiau ši edukacija sulaukė didelio susidomėjimo. Sūrius mes mėgstame, jais domimės, taip pat ir kava. Jei esate kavos mylėtojas ar net kiek pažengęs kavos gerbėjas, galvojant apie jos ir sūrio derinimą, nuo kavos pasirinkimo ir rekomenduočiau pradėti. Pirmiausia įvertiname, kokie skoniai dominuoja kavoje: ar kava šokoladinė, stipri, karamelinė ar vaisiška ir lengva. 

Jei kavoje ieškome skonių ir poskonių, tai sūryje vertiname brandumą ir tekstūrą. Jei apie juos išmanote daugiau nei apie kavą, pradėkite nuo sūrių ir jų brandos. Mažai brandinti sūriai, tokie kaip brie, kamembertas, kabrifinas, ožkos sūriai, yra  švelnesni ir kremiški. Didelis sūrio kremiškumas ir riebumas dera su kavos rūgštingumu, taigi – lengvai skrudinta kava. Auksinė taisyklė – kartu dera vienas kitą papildantys, panašūs skoniai: jei sūriai švelnesni, tai ir kava švelnesnė, mažiau skrudinta, o jei sodresni – sodresnė, tamsesnė kava.

Galima derinti kavą ir sūrį vadovaujantis priešingumų gretinimo principu. Mėlynas sūris, pavyzdžiui, ir Centrinės Amerikos šokoladinė, stipriai skrudinta kava. Arba kodėl neatkartojus ikoniškojo affogato skonio? Stiprus, šokoladiškas espresso ir šviežias, minkštas ožkos sūris tikrai turėtų priminti šį vanilinių ledų, užpiltų espresso kava, desertą.

Kavos ir sūrio derinys dovanoja naujų skonių

Pagrindinė taisyklė ragaujant kavos ir sūrio derinį: pirma kava, tada sūris ir viską apjungiame kartu. Ragaujame kavą, tiksliau šliurpiame kavą, aktyviai įtraukiant oro, analizuojame, kokia ji – karti ar rūgšti, kokius jaučiame aromatus, ar sodri, aliejinga, gal arbatiška.

Pasirinkau „Paulig Presidentti“ – turtingą, riešutinių aromatų, tačiau gan gaivią 100 % arabikos pupelių kavą. Ji vidutiniškai skrudinta, pupelės atkeliavo iš Pietų bei Centrinės Amerikos. Ši kava jau sumalta ir jos rupumas idealiai tinka ruošti kavą tiek prancūzišku kavinuku, tiek kitu filtriniu metodu.

Dabar metas sūriui. Rinkausi kietąjį, 24 mėnesius brandintą, karvės pieno sūrį, jis jau gan brandus ir sodrus, jaučiami lengvi riešutiniai poskoniai. Atsikandame kąsnelį, lėtai kramtome, analizuojame tekstūrą, skonius. 

Galiausiai, laikas derinimo magijai: kandame sūrio, sukramtome iki košelės, siurbtelime gurkšnelį kavos ir skoniai susijungia: atsiranda pieniško saldainio skonis, kava paryškina dar likusią sūrio rūgštelę. Dažnai skoniai keičiasi, pradžioje gal karčiau ar rūgščiau, per vidurį juntamas ir trečias skonis, gal išryškėja pieniškos natos, pabaigoje atsiranda ir daugiau skonio niuansų. 

Skonio kelionė gali būti tikrai užburianti – įtraukianti, banguota, kintanti, stebinanti. Svarbu nusiteikti ramiai, pasikliauti savo gomuriu, skonio receptoriais, taip pat – regėjimo, uoslės pojūčiais bei prisiminimais. Leiskite, kad derinys jus nustebintų, atvertų ir dovanotų naujas patirtis. Leiskitės į skonių kelionę!

 

Back to top