Šalta ir šaltai brandinta kava – kuo jos skiriasi?

26.7.2021

Šalta ir šaltai brandinta kava – kuo jos skiriasi?

Kai orai šyla ir karštiems kavos gėrimams pradedama ieškoti alternatyvos, kuri ne tik suteiktų energijos, bet ir atgaivintų, šalta kava yra bene dažniausiai girdimas kavos gėrimo pavadinimas. Mažai kas žino, kad meniu galima rasti ir šaltai brandintos kavos, kuris dar nėra toks populiarus kaip šalta kava. Mūsų kavos ekspertas Mihkelis papasakos, kuo šie du gėrimai skiriasi ir kaip juos paruošti.

cold brew and ice coffee

 

Šalta kava

Kaip ruošiama tradicinė šalta kava? Dažniausiai ji ruošiama greituoju būdu – karštas kavos gėrimas, tiksliau, espreso kava, yra tiesiog atšaldomas. Kitaip tariant, espresas paruošiamas naudojant automatinį kavos aparatą arba tradicinį espreso kavos aparatą, ir atšaldomas ledukais. Kavą galima atšaldyti trimis būdais. Paprasčiausias ir greičiausias būdas yra ant stiklinėje esančių ledukų užpilti espresą ir klientui pageidaujant, jį papildyti kitais ingredientais. Taip paruošiamas šaltas kavos gėrimas, tačiau jo skonis yra mažiau sodrus, nes skoniai ne itin gerai susimaišo.

Kitas variantas, kurį pasitelkus, mano nuomone, šalta kava bus kur kas geresnio skonio – naudoti plakiklį. Į plakiklį dėkite ledo, supilkite espresą, įpilkite pieno ar kito gėrimo (pvz., migdolų gėrimo), įberkite rudojo cukraus arba įpilkite šiek tiek sirupo (pvz., karamelės), kad suteiktumėte gėrimui saldumo. Naudojant plakiklį, skoniai sumaišomi geriau, espresas atvėsinamas greičiau, o rezultatas – gera, skani šalta kava.

Trečia galimybė – naudoti trintuvą. Į trintuvą sudėkite ir supilkite visus reikiamus ingredientus – ledą, kavą, pieną, cukrų ar sirupą. Visi į trintuvą sudėti produktai sutrinami, o rezultatas – frapės tipo gėrimas. Tradicinėms iš Graikijos kilusioms frapėms ruošti naudojama tirpi kava, todėl šią trintuvu ruošiamą kavą būtų ne visiškai teisinga pavadinti tikra frape.

Palyginti su pirmais dviem, pastaruoju būdu paruošta kava yra šalčiausia ir maloniai tirštos konsistencijos.

Apibendrinant galima sakyti, kad, viena vertus, šaltą kavą paruošti yra paprasta, greita ir patogu. Tačiau, palyginti su šaltai brandintos kavos koncentratu, kai koncentratas yra paruoštas iš anksto, taip ruošti šaltą kavą užtrunka ilgiau, nes ruošiant šaltą kavą, pirmiausia reikia paruošti kavą, o vėliau ją atvėsinti.

Kitas šaltos kavos ir šaltai brandintos kavos skirtumas yra tas, kad kai kava ruošiama naudojant karštą vandenį, ji išlaiko natūraliai kartų skonį, kuris atsiranda dėl kofeino ir ryškiau atsiskleidžia esprese. Tačiau gali nutikti ir taip, kad tokiu būdu ruošiama kava bus pernelyg vandeninga, silpna ar pieniška, jei kavos aparatas ar malūnas nėra tinkamai sureguliuoti ir gaminamas espresas nėra pakankamai stiprus.

Cold Brew concentrate with cocktails

 

Šaltai brandinta kava

Šaltai brandinta kava kilusi iš Japonijos, o pirmieji bandymai ją paruošti buvo atlikti dar XVII amžiuje. Šiandien šaltai brandinta kava yra populiari visame pasaulyje, o didžiausio populiarumo sulaukė Amerikoje.  Be to, jos populiarumas auga ir kai kuriose Europos ir Azijos šalyse, pvz., Ispanijoje, Vokietijoje, Japonijoje ir Kinijoje.

Lietuvoje šaltai brandinta kava nėra pasiekusi tokio populiarumo, todėl ji vis dar yra naujas ir daugybei žmonių susidomėjimą keliantis produktas.

Tačiau ką gi reiškia šaltai brandinta kava ir kuo ji skiriasi nuo šaltos kavos?

Kaip jau sakėme, šalta kava visada gaminama iš karštos kavos, dažniausiai – espreso. Didžiausias šaltai brandintos ir šaltos kavos skirtumas yra tas, kad šaltai brandintai kavai paruošti yra naudojamas šaltas vanduo. Tikrai taip, jai ruošti naudojamas šaltas vanduo ir, pageidautina – filtruotas šaltas vanduo, kad skonis būtų dar grynesnis ir švelnesnis. Nors įprastos kavos paruošimas, priklausomai nuo paruošimo būdo, trunka nuo 1 iki 5 minučių, ruošiant šaltai brandintą kavą,  kavos ir šalto vandens sąveika trunka ne mažiau kaip 12 ir daugiau kaip 16 valandų, priklausomai nuo to, kokio stiprumo koncentrato norime. Kitaip tariant, per ilgą vandens ir kavos sąveikos laiką kava išskiria kofeiną ir jai būdingus skonius, ir taip paruošiamas koncentratas.

Reikėtų paminėti, kad šaltas vanduo sumažina rūgštumą bei vaisinius poskonius, nors tai ir yra natūralus kavos skonis, kurio neturėtų bijoti nė vienas kavos mėgėjas! Bet kas atsitinka, kai kava ir vanduo taip ilgai kontaktuoja? Paruoštoje kavoje yra labai daug kofeino, tad ja nereikėtų piktnaudžiauti.

Įprastai šaltai brandinta kava vartojama su įvairiais priedais, t. y. koncentratas skiedžiamas pagal skonį, tai gali būti ir pieno pakaitalas, ir vaisvandeniai, pvz., nealkoholinis imbierinis gėrimas. Koncentratas įprastai patiekiamas su ledukais. Beje, jį galima paruošti ir namuose, naudojant nuspaudžiamą kavinuką.

Paulig taip pat sukūrė koncentratą, kurį ypač lengva ir patogu naudoti. Pridėkite į stiklinę ledukų, įpilkite 100 ml šaltai brandintos kavos koncentrato, pilkite taip pat 100 ml augalinio gėrimo ar sulčių ir ragaukite!

Pavasaris jau čia pat, oras vis šiltėja, tad kodėl neišbandžius šio to naujo ir įdomaus – šaltai brandintos kavos kokteilių! Šaltai brandintos kavos koncentrato galite įsigyti mūsų internetinėje parduotuvėje.

Gingermania

 

Back to top