Kava atkeliauja iš toli

Kava auginama maždaug 50–60 pasaulio valstybių. Daugiausia jos pagaminama Brazilijoje, Vietname, Kolumbijoje, Indonezijoje ir Indijoje – šioms šalims tenka apie 70 procentų visame pasaulyje išauginamos kavos. Tokiu būdu pragyvenimui užsidirba virš 20 milijonų kavos augintojų, o daugiau nei 70 proc. pasaulio kavos išauginama nedidelėse plantacijose. Todėl kavos verslas ir ekonominiu, ir socialiniu požiūriu yra labai svarbus daugeliui besivystančių šalių.

Kava mėgsta šilumą

Kava auginama regione, plytinčiame tarp Ožiaragio ir Vėžio atogrąžų, 600–1600 metrų virš jūros lygio. Šalnoms jautrus kavamedis gali išaugti iki 10 metrų. Tačiau ūkiuose ir plantacijose, kuriuose auginama kava, kavamedžiai paprastai apgenėjami ir suformuojami neaukšti krūmai, kad būtų lengviau nuimti derlių.

Derlių neša jau 2–4 metų amžiaus kavamedis. Nuo vieno krūmo galima surinkti maždaug 400–1500 gramų kavos žaliavos. „Kavos vyšniomis“ dar vadinamas kavamedžio uogas galima skinti tuomet, kai jos prisirpsta ir tampa tamsiai raudonos spalvos. Kavos pupelės slypi uogų minkštime, o jas saugo į pergamentą panašios membranos.

Kavos kokybė – svarbiausias sėkmingo pardavimo veiksnys

Bendrovė „Paulig“ žaliavinę kavą perka iš Brazilijos, Kolumbijos, Peru, Gvatemalos, Kenijos ir Etiopijos. Didžiąją dalį kavos perkame tiesiogiai iš šių šalių eksportuotojų. Kavą auginančiose šalyse bendrovė „Paulig“ žinoma kaip aukščiausios kokybės kavos pirkėja, o tarp kavos pardavėjų ir gamintojų „Paulig“ kokybė tapo etalonu. Kasmet „Paulig“ iš 10–15 skirtingų šalių nuperka maždaug 0,7 proc. visame pasaulyje pagaminamos kavos, t. y. daugiau nei 60 mln. kilogramų žaliavinės kavos.

„Paulig“ kava – tai kruopščiai sukurti iš skirtingų šalių importuojamos rinktinės kavos mišiniai. Kiekvienas produktas pasižymi išskirtiniu, iki smulkmenų apgalvotu skoniu. Mes perkame geresnės nei vidutinės kokybės kavos žaliavą bei už kokybę mokame premiją. Greta skonio, kvapo ir kitų kokybės rodiklių, kavos gamyboje svarbu ir tai, kad būtų laiku ir pakankamai apsirūpinta kavos žaliava. Taigi mes galime užtikrinti, jog kiekvieno mūsų puikiai žinomų prekinių ženklų kavos puodelio skonis bus toks pat.

Kava gabenama laivais

Po to, kai mūsų kokybės ekspertai išbando ir patvirtina kiekvienos kavos partijos mėginius, kavos krovinys laivais siunčiamas į Europos žemyną ir į Suomiją. Į Suomiją iš kavos kilmės šalių vykstantys konteinervežiai pirmiausia užsuka į žemyninę Europą (paprastai į Hamburgą arba Antverpeną). Greičiausiai kava iš Brazilijos pristatoma į Vuosaari uostą – maždaug per tris savaites, o kelionė iš kitų šalių gali užtrukti net iki dviejų mėnesių.

Kiekvienais metais į Suomiją importuojame daugiau nei 60 000 tonų žaliavinės kavos. Kava laivais atgabenama į Vuosaari uostą, o visai šalia jo yra įsikūrusi skrudinimo įmonė. Didžioji dalis mūsų perkamos „Paulig“ kavos (87 proc.) vežama maždaug 20 tonų žaliavinės kavos talpinančiais birių produktų konteineriais – kiekvieno konteinerio viduje yra vienas maišas biriai kavai. Likusi kavos žaliava atgabenama tradiciniuose 60 kg džiuto maišuose –  atsižvelgiant į kavos rūšį, į vieną konteinerį tokiais maišais pakraunama maždaug 17– 19 tonų kavos.

Tverės skrudinimo įmonei skirtos kavos žaliavos tiekimas valdomas iš Suomijos, bet ji pristatoma tiesiogiai į Rusiją. Šiuo metu Tverei skirtos kavos siuntos dažniausiai perkraunamos rytinėje Suomijoje įsikūrusiame Kotkos uoste, o į Tverę jos gabenamos kelių transportu. Kelių transportas buvo pasirinktas kaip ekonomiškiausias kavos pervežimo iš uosto į skrudinimo įmonę būdas.

Vuosaari uoste konteineriai su kava perkraunami į sunkvežimius ir iš uosto teritorijos vežami tiesiai į skrudinimo įmonę. Įmonėje patikrinus kavos kokybę, kavos žaliava perkraunama į saugyklas, iš kurių ji siunčiama į gamybą. Po to kava iš gatavos produkcijos sandėlių keliauja į svarbiausių didmenininkų paskirstymo centrus arba eksportuojama į užsienį.

Veiksminga transporto grandinė

Bendrovė „Paulig“ savo skrudinimo įmonėse Helsinkyje ir Tverėje per metus pagamina daugiau nei 100 milijonų kavos pakuočių. Ši kava pirmiausia pasiekia didmenininkus, po to – mažmenininkus, o galiausiai pradžiugina vartotojus. Kavą mūsų bendrovė stengiasi krauti į sandėlį ir gabenti kuo labiau aplinką tausojančiomis sąlygomis.

Ieškodami veiksmingiausių gabenimo ir pakavimo sprendimų mes glaudžiai bendradarbiaujame su savo transporto partneriais, mažmeninės prekybos tinklais ir didmenininkais – stengiamės, kad sunkvežimiai išvyktų visiškai pakrauti.

Kavos produktų pervežimu į mažmeninės prekybos tinklų sandėlius Suomijoje daugiausia rūpinasi mūsų klientų partneriai – vežėjų bendrovės. Gabenami produktai supakuojami ant padėklų, kurių matmenys leidžia kuo taupiau išnaudoti vietą transporto priemonėje. „Paulig“ pristatymo tarnyba kruopščiai planuoja krovinių išdėstymą ir maršrutus, kad būtų kuo labiau sumažintas transporto priemonių skaičius.

Svarbiausios kavos rūšys

Arabica  
Arabika (Coffea Arabica) pasižymi skonio atspalvių gausa. Ši kava sudaro apie 60 proc. pasaulyje pagaminamos kavos.   Robusta (Coffea Canephora), kaip atskleidžia pats pavadinimas, yra sodresnio skonio ir tinka stipriai paskrudintos kavos mišiniams, pavyzdžiui, espreso kavai. Ši kavos rūšis sudaro maždaug 40 proc. visos pasaulyje gaminamos kavos.

 

Nuo kavamedžio uogų iki kavos pupelių

Kahvimarjasta jalostuu kahvipapuAtsižvelgiant į šalį arba regioną, kavos derlius gali būti nuimamas rankomis arba mechanizuotai. Rinkti kavą rankomis įprasta Kolumbijoje, Centrinėje Amerikoje ir Afrikoje, kur kavos plantacijos paprastai auga ant stačių kalnų šlaitų. Brazilijoje kavos derlius gali būti renkamas ir mechanizuotai, nes plantacijos plyti lygumose.

Nuskintas kavamedžio uogas svarbu nedelsiant nugabenti į perdirbimo įmones tam, kad nepablogėtų jų kokybė. Sėklos (t. y. kavos pupelės) išimamos iš uogų, nuvalomos, džiovinamos ir rūšiuojamos. Kavos pupelės apdorojamos tiek, kad būtų tinkamos prekybai ir galėtų būti pristatytos kavos eksporto bendrovėms, kurios (dažniausiai laivais) tiekia kavą į visus pasaulio kampelius.

Kava – svarbi prekė pasaulinėje rinkoje

Pagal prekybos apyvartą kavos žaliava pasaulinėje rinkoje užima antrąją vietą (po naftos). Per 2010 m. derliaus sezoną pasaulyje buvo pagaminta 134,1 mln. maišų (po 60 kg) kavos, o 2011 m. derlius sudarė 132,4 mln. maišų. Daugiausia kavos žaliavos pagaminama Brazilijoje, Vietname, Etiopijoje ir Indonezijoje. Šaltinis: ICO

Kavos žaliavos kainą lemia tokie veiksniai kaip paklausa ir pasiūla, derliaus prognozės, oro sąlygos ir krituliai. Taigi atsižvelgiant į staigius pokyčius rinkoje arba pasikeitus kavos kiekiui ir kokybei, kavos kaina gali svyruoti labai smarkiai. Pastaraisiais metais, stebimą kavos žaliavos kainų nestabilumą taip pat lėmė prekių biržose pradėję veikti investiciniai fondai.

Prekių biržose nustatoma bazinė kavos kaina. Bendrovės „Paulig“ daugiausia naudojama arabika prekiaujama Niujorko kavos biržoje. Robustos, kuri dedama į kai kurius kavos mišinius, kainą lemia Londono kavos birža. Nors kainų lygis priklauso nuo prekybos prekių biržose, faktiniai prekybos kavos žaliavos sandoriai sudaromi tarp pirkėjo ir pardavėjo.

Skrudinimo metu gimstantys kavos skoniai

Skrudinimo metu gimsta nuostabus kavos skonis, kvapas ir spalva. Iš kavos žaliavos išgaruoja vanduo, ir jos žalsva spalva palaipsniui keičiasi į rudą. Kinta ir kavos sudėtis. Kavoje esantys baltymai ir angliavandeniai skyla į amino rūgštis ir cukrų, kurie sąveikaudami tarpusavyje suformuoja šimtus kvapiųjų junginių. Skrudinimo metu taip pat skyla kavos žaliavoje esančios rūgštys. Kuo tamsiau skrudinama kava, tuo mažiau joje rūgšties. Skrudinimo trukmė priklauso nuo kavos rūšies ir sudaro apie 5– 15 minučių. Kava skrudinama oro srove, kuri skrudinimo būgne įkaitinama iki 400 °C.

Paahdossa syntyvät aromitBaigus skrudinimą kava sumalama, supakuojama ir vežama į sandėlį, iš kurio vėliau paskirstoma klientams. Kava neužsistovi parduotuvių lentynose, todėl vartotojai gali nuolat mėgautis šviežia kava. Naujausios pakavimo technologijos bei aukštos kokybės pakavimo medžiagos leidžia „Paulig“ kavai suteikti net vienerių metų šviežumo garantiją. Kavos gaminiai dažniausiai pakuojami į laminuotas pakuotes. Populiariausia – 500 gramų vakuuminė pakuotė, kurioje parduodama dauguma populiariausiųjų „Juhla Mokka“ ir „President“ kavos mišinių.

Bendrovėje „Paulig“ įdiegta ISO 22000 standarto reikalavimus atitinkanti kokybės vadybos sistema. Užtikrinant kavos kokybę, svarbus vaidmuo tenka vidaus kontrolei, kuri apima visus kavos apdorojimo etapus, pradedant nuo kavos žaliavos pirkimo ir baigiant galutiniais produktais. Vidaus kontrolė apima ir jutiminių kavos savybių vertinimą. Degustatorių grupę sudaro keli bendrovės „Paulig“ darbuotojai, kurie tikrina kavos išvaizdą, aromatą ir skonį įvairiuose jos gamybos grandinės etapuose – nuo pupelių iki kavos puodelio.

Kava – tai palaimos akimirkos

Suomiai – didžiausi kavos „aistruoliai“ pasaulyje. Per dieną vienas suomis išgeria maždaug po penkis puodelius kavos. Kavos mėgėjai Baltijos šalyse, Maskvoje ir Sankt Peterburge kasdien suvartoja po 1– 3 puodelius įvairiai paruoštos kavos.

Mes aktyviai analizuojame kavos gėrimo įpročius, mėgstamus jos skonius bei įvairių šalių rinkose vyraujančias tendencijas. Produktų ir paslaugų asortimentą nuolat plečiame bendradarbiaudami su partneriais, klientais ir vartotojais, su kuriais susitinkame ne tik darbo aplinkoje, bet ir mugėse, renginiuose ar socialinėje žiniasklaidoje. Skonių ir aromatų paletę praturtiname įsigilinę į vartotojų norus ir aktyviai su jais bendraudami, taigi galime patenkinti besikeičiančius jų poreikius.

Puodelis gardžios kavos – tai prabangos dvelksmas ir kasdienybėje, ir ypatingomis progomis.

Back to top