Kava ir užkandis gamtoje – trigubas skonis ir malonumas

17.4.2020

Kava – neatsiejama ryto ritualo dalis. Kavos puodelyje galima aptikti beveik 100 skirtingų lakiųjų kvapo molekulių, jusliniu požiūriu – tai gana sudėtingas produktas. Prie kavos dažnai atsiduria sumuštinis, bandelė, sūris. Užkandžius su kava deriname ne tik rytais, tik dažnai net nesusimąstome apie tai. Nurimus ir susikaupus ties kavos puodeliu paaiškėja, kad net tokia įprasta pora kaip kava ir duona suteikia daug galimybių atrasti, sužinoti ar tiesiog pakelti nuotaiką. Tad kviečiame skirti kelias minutes kavai bei maistui - rezultatas gali nudžiuginti :)

Aeropresas – geriausias iškylų draugas

Kadangi lauke pavasaris, kavos ritualu vis dažniau norisi mėgautis gamtoje. Būnant gamtoje, paaštrėja visi receptoriai, todėl kavą gamtoje skanaujame su didesniu pasimėgavimu. Tam ypač tinka aeropresas – kompaktiškas, nedidelis ir lengvai transportuojamas kavos ruošimo prietaisas. Jame kava ruošiama spaudimo būdu (panašiai kaip espreso kava). Ruošdami kavą neužtruksite, o kavos skonis, priklausomai nuo recepto, bus sodrus ir gana stiprus. Mano mėgstamas aeropresu ruošiamos kavos receptas: 15 g kavos ir 250 ml 95 °C temperatūros vandens. 

Kavos ruošimo procesas bus dar smagesnis, jei kartu pasiimsite malūnėlį ir juo susimalsite kavą. Pupeles susimalame gan smulkiai ir pasiruošiame aeropresą: stūmoklį įstumiame į kolbą iki padalos, pažymėtos skaičiumi 4. Kad atsiskleistų geriausios skonio savybės, į dangtelį įdėtą filtrą reikėtų perlieti karštu vandeniu ir taip kelis kartus nuplauti. Tada reikėtų pasiruošti puodelį – į jį taip pat įpilame karšto vandens, kad puodelis sušiltų ir ilgiau išlaikytų šilumą. 

Supilame maltą kavą iš malūnėlio į stūmoklio dugną, užpilame 30 ml vandens, išmaišome šaukšteliu, kad krašteliuose neliktų sausos kavos – tai turėtų trukti 10 sekundžių. Palaukiame 20 sekundžių, kad kava atsiskleistų, sužydėtų, laisvai „išeitų“ visos CO2 dujos. Tada, per 10 sekundžių, lėtai supilame likusius 220 ml vandens. Per kitas 10 sekundžių išmaišome kavą. Uždengiame filtro dangtelį, sandariai užsukame. Iš puodelio išpilame vandenį, apverčiame aeropresą ir paliekame ant puodelio 30 sekundžių pastovėti. Per 15 sekundžių spaudžiame stūmoklį žemyn, kol išgirstame oro švilpimą. Štai ir viskas – kava paruošta. Jei atrodo per stipri, galima įpilti dar karšto vandens.

Kaip derinama kava ir maistas?

Derinti kavą su maistu yra tikrai malonu ir smagu. Kadangi niekas anksčiau nederino kavos su duona, tai pabandėme padaryti mes (Vilniaus kavos festivalyje surengėme pirmą tokią degustaciją ir išbandėme net 9 duonos ir kavos derinius). Juoda duona yra pamatinis maistas ir ji tikrai yra mūsų DNR, ją valgome kartais ir tris kartus per dieną. Ir koks džiaugsmas išsikepti namuose savo duonos – tada tikrai ji bus pagrindinis akcentas pikniko krepšyje. Pirmasis kavos derinys ir bus su rupia sėklų duona, šaukšteliu medaus ir prinokusių vaisių aromato kupina PAULIG „New York“ kava. 

Pirmiausia, kavą, kuri yra jau pravėsusi (optimali temperatūra – apie 70 °C), šliurpiam, su įsiurbimu traukiam kuo daugiau deguonies. Su juo nervinis signalas nukeliauja iki smegenų, ten yra analizuojamas ir grįžta atgal su atsakymu, kuris remiasi mūsų ankstesne patirtimi, pomėgiais: ar patinka kartumas, ar norisi iškart ją išspjauti, ar užuodžiate prinokusius vaisius? Nebijokite garsiai šliurpti – taip geriau suprasite kavą, kiek ji rūgšti, subalansuota, sodri ar lengva. 

PAULIG „New York“ kava, kurios mišinyje susijungia saldžios Brazilijos ir švelnia rūgštele pasižyminčios pupelės iš Centrinės Amerikos, yra natūraliai saldi, prinokusių vaisių aromato ir skonio. Ji tikrai patiks tiems, kurie kavoje ieško balanso ir rūgštelės. Ši vidutiniškai skrudinta kava tinka gurkšnoti per pusryčius ar pietus. 

Kitas žingsnis – paragauti duonos. Šį kartą rinkausi „Gardėsio“ šviesią sėklų duoną, keptą su ruginiu raugu bei saulėgrąžomis, linų sėmeninis bei sezamų sėklomis. Atsikandame kąsnelį, lėtai sukramtome ir įvertiname jos tekstūrą – minkšta, traški, biri, rupi, guminė; plutelę – gerai apskrudusi, karamelinė, o gal traški, kietoka? 

Paskutinis žingsnis – derinimas. Vėl kandame duonos su medumi, sukramtome iki košelės, siurbtelime gurkšnelį kavos ir štai – tas momentas, kai identifikuojame aromatus, skonius, dermę ir tinkamumą. Gal atsirado trečias skonis, kaip skoniai keičiasi, gal skoniai sustiprėja ir išryškėja rūgštumas, o gal kartumas, labiau suderi vaisiniai aromatai? Šiame etape ir vyksta identifikavimo magija. 

Derinant kavą ir maistą universalių taisyklių nėra

Bandydami ir eksperimentuodami galime atrasti, ar prie duonos su medumi mums suskamba vidutinio skrudinimo kava, sodresnė, o gal priešingai – filtrinė ir lengva kava padeda duonos kąsniui lengviau nuslysti. Kitą kartą pabandykite kavą derinti su raugo duonos sumuštiniu su avokadu, vaisiais, keksiukais ar olandiškais sūriais. Pagrindiniai derinimo principai yra du: dominuojančius, aiškiai jaučiamus skonius reikia arba atkartoti, arba priešingai – ieškoti jiems kontrastuojančių skonių. 

Vis dėlto universalių taisyklių nėra, kaip nėra teisingo ar neteisingo derinio. Kavos ir maisto derinimas – edukacinis ir patyrimų kupinas užsiėmimas, jis skatina eksperimentuoti, pastebėti, kas patiko, kas ne, nebijoti bandyti ir prisiminti, kad visų mūsų skoniai ir patyrimai skiriasi. Tad kviečiu nurimti, susikoncentruoti į kavą, vėliau į maisto produktą, pamedituoti su tuo, ką jaučiate, užuodžiate, kokius aromatus bei skonius identifikuojate. Linkiu atvirai eksperimentuoti ir atrasti turtingą skonių pasaulį!

Back to top